Chrom

Niestety, nie jest to cudowny lek przeciw chorobie, chociaż tak właśnie jest reklamowany. Nie jest też prawdą, że to schorzenie jest objawem niedoboru chromu, co można przeczytać na niektórych stronkach paramedycznych. Owszem, niski poziom ma związek z cukrzycą – i prawdą jest, że pierwiastek ten jest podstawą korygowania poziomu cukru przez organizm. Ale to tylko jeden z wielu elementów. Można mieć silną cukrzycę pomimo całkowitego braku jakichkolwiek niedoborów. Nie da się jednak zaprzeczyć – to czasem działa.

Przy analizie prób klinicznych istotna jest jedna rzecz. Jeśli w grupie osób poziom powiedzmy hemoglobiny glikowanej po pewnym suplemencie spadnie o 0,5%, oznacza to najczęściej, że u jednej osoby spadło o 1%, a u drugiej – ani drgnęło. Jeśli mamy szczęście w nieszczęściu być w tej pierwszej grupie, tabletka bardzo nam pomoże, ale jeśli w drugiej – zjedzenie nawet całego zapasu z apteki nic a nic nie da.

Tak właśnie jest z chromem. Jest on bardzo chimeryczną substancją, u części pacjentów daje wyraźną, dużą poprawę, u innych działa jak woda z kranu (czyli w ogóle). Z pewnością warto dać mu szansę. Ale w żadnym wypadku nie wolno wierzyć zapewnieniom jakie można przeczytać w internecie, że wystarczy go brać, a choroba minie.

Warto chwilę poświęcić na wybór suplementu. Najczęściej jest reklamowana forma pikolinianu. Osobiście jednak ją odradzam, gdyż było już opisanych kilka przypadków obumarcia nerek (dosłownie) po jego stosowaniu. W przypadku innych form niczego takiego nie odnotowano. Ryzyko jest bardzo niskie i dotyczyło wysokich dawek, ale warto je uwzględnić.

Opakowanie kosztuje dosłownie kilkanaście zł i można to dostać wszędzie – w każdej aptece, we wszystkich sklepach dla sportowców jako „suplement odchudzający” (nie działający), nawet w hipermarketach. Tu naprawdę nie warto przepłacać, bierzemy pierwszy z brzegu który ma rozsądną ilość i nie jest pikolinianem. Dziennie powinno się zażywać na początek nawet 400 mcg, po kilku tygodniach można zmniejszyć do 200, a po 2-3 miesiącach – zupełnie odstawić. Jeśli przez ten czas nie pomógł, to już nigdy tego nie zrobi.

Podaję link do badania, w którym 3 miesiące suplementacji bardzo mocno poprawiło stan zdrowia osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą w stosunku do placebo, ale jednocześnie uczulam na fakt, że w wielu innych badaniach nie było takiego efektu:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21570271

Największy efekt „leczniczy” chromu odnotowano w przypadku hipoglikemii – nagłych spadków cukru.W tym wypadku suplementacja może przynieść bardzo dużą poprawę.